Alapozó terápia

Formája:

Kiscsoportos heti rendszeres 90 perces foglalkozások. Iskola előkészítő, grafomotoros, dyslexia prevenciós foglalkozások részeként heti 45 perc.

Életkor: 5+

Vezetők:

Borvendégh Gyöngyi - Alapozó terapeuta

Kiket várunk:

Eltérő mozgásfejlődésű gyerekeket, anyanyelvi elmaradásban lévő, ill. idegrendszeri érettlenség tüneteit mutató gyermekeket.

A módszerről:

Az Alapozó terápia egy idegrendszeri érést segítő (motoszenzoros) komplex mozgásos fejlesztés, melynek során a gyermekeknél újraindítjuk az emberi fejlődéstani mozgássorozatot, és a terápia során magasfokú mozgásügyességig juttatjuk el őket. Ezzel a gyakorlatsorral hatunk az agyban a beszéd működéséért, az olvasásért, írásért felelős területekre is. Mivel a mozgásbeli elmaradás szorosan kapcsolódik egyéb problémákhoz, mint a diszlexia, diszgráfia, hiperaktivitás vagy egyéb tanulási, anyanyelvi, kommunikációs nehézség. A feladatok nem csupán fizikai mozgássorok, nem egy egyszerű torna. A terápia a nagymozgások, egyensúlyi, rugalmassági, finommotorikai, szerialitáson alapuló, ritmusos, keresztmozgásos feladatok összessége, mely kiegészül fejlesztőpedagógiai módszerekkel, mint az idő-, tér-, emlékezet- és hallásfejlesztés.

A terápia előnyei:

• pozitívan hat az idegrendszerre, összehangolja a bal és a jobb agyféltekét
  • javítja a mozgáskoordinációt, segít leépíteni a kényszermozgásokat
  • segítségével az írás, olvasási készségek javulnak

Az idejében megkezdett terápia ....

Kiknek javasolt:

• 5-16 éves korig
  • nagycsoportos óvodásoknak (5 éven felül), akiknél mozgásügyetlenség áll fenn, kialakulatlan a kézdominanciájuk, vagy diszlexia veszélyeztetettek
  • nagycsoportos óvodásoknak, akiknél a nagymozgások és finommozgások ügyetlensége figyelhető meg
  • nagycsoportos óvodásoknak, akinél beszédfejlődési zavar áll fenn,
  • ADHD-s gyerekeknek, organikus eredetű túlmozgásos gyerekeknek, figyelemzavar esetén
  • tanulásban akadályozott gyermekeknek
  • autisztikus tüneteket mutató gyermekeknek
  • iskolás diszlexiás és diszgráfiás gyermekeknek

Várható hatása:

• fejleszti a mozgásügyességet, mozgáskoordinációt

• fejleszti a finommotorikát, szem-kéz koordinációt

• segít beindítani a megkésett beszédfejlődést

• segíti a logopédiai munkát, beszédhangok automatizálódását, beépülését (dyslaliák, paraláliák)

• megkönnyíti az olvasást, javítja a szövegértést (főleg technikai diszlexia esetén)

A terápia hatására esetenként regresszió léphet fel.

A terápiába való bekerülést minden esetben egy szakember által végzett vizsgálat előzi meg.